Version Download

معرفی تکنولوژی دلتا کانورژن

واژه دلتا که یک نماد یونانی است به معنای تفاضل یا اختلاف می با شد و نامگذاری تکنولوژی دلتا کانورژن نیز بر اساس بالانس توان خروجی با مقایسه شکل موج ورودی و خروجی در هر نقطه و جبران تفاضل موجود بوسیله کانورترهاست . این توپولوژی حدود 10 سال پیش جهت مرتفع ساختن معایب تکنولوژی دابل کانورژن طراحی شده است ، در شرایط عملکرد عادی توان خروجی با همکاری اینورتر اصلی و دلتا کانورتر تامین می گردد و در شرایط خرابی منبع ورودی ، مشابه سیستم دابل کانورژن پیوستگی توان خروجی توسط اینورتر اصلی و با استفاده از انرژی ذخیره شده باتریها حاصل می شود .

نکات برجستۀ یو پی اس های دلتا کانورژن اپیکو

ایزولاسیون گالوانیک (DC to AC) , ( AC to DC )در ورودی و خروجی

از دیگر نکاتی که در طراحی دستگاه یو پی اس دلتا کانورژن  بسیار حائز اهمیت است وجود ایزولاسیون گالوانیک میباشد . بالاترین درجه حفاظت از اعوجاج ها ، اضافه ولتاژهای ناگهانی، حذف مولفه های DC( بند6-3-4-6 استاندارد ملی ایران ) و بالاتربردن ضریب اطمینان با ایزولاسیون گالوانیک در ورودی و خروجی ، امکان پذیر است. وجود ايزولاسيون گالوانيك  در ورودي مانع قرار گرفتن المانهاي الكترونيكي دستگاه يو پي اس بر خطوط منبع توان ورودي (برق شهر ) و در نتيجه كاهش قابل توجه خرابيها و افزايش طول عمر دستگاه يو پي اس  خواهد شد.

 

پاور فکتور خروجی 0.9  (به معنای 28%توان اضافی )

در شرایطی که بارهای مصرفی دارای ضریب توان یک و یا نزدیک به یک باشند ،  توانایی بالای یو پی اس دلتا کانورژن اپیکو در تغذیه تجهیزات مصرفی به نحو چشمگیری نشان داده می شود . برای مثال یک دستگاه یو پی اس 2KVA می تواند حداکثر8 سیستم کامپیوتری هر کدام به توان140W/ 250VA راپاسخگو باشد ، در حالیکه اگراین کامپیوترها مجهز به PFC یا مدار اصلاح ضریب توان باشند (PF : 0.95) ، همان یو پی اس 2KVA قادر است تا 13 دستگاه کامپیوتررا تغذیه نماید .

 

اصلاح ضریب توان ورودی  PF >0.97

بسیاری از بارهای مصرفی نظیر کامپیوترها و منابع تغذیه سوییچینگ (در صورتی که فاقد PFC باشند )، با کشیدن جریان غیر خطی از منبع توان ورودی ، سبب بروز معایبی چون به هدر رفتن توان مفید ، ایجاد تلفات حرارتی ، ناپایداری ، افزایش هزینۀ منبع توان ورودی و.... می شوند .  

به منظور نشان دادن اهمیت و لزوم اصلاح ضریب توان  ورودی ، مثال زیر را مورد بررسی قرار می دهیم .

ابتدا تغذیهیک شبکه کامپیوتری مجموعاً به توان 3000VA/2100W را با استفاده از یوپی اس دابل کانورژن( دابل ایزوله ) فاقد مدار اصلاح ضریب توان ،  ودر مرحله بعد با استفاده از یو پی اس دلتا کانورژن در نظر می گیریم :

Double Conversion

 Double Isolation ))

Without PFC

الف : تغذیه بار مصرفی با یوپی اس دابل کانورژن

 

ب : تغذیه بار مصرفی با یوپی اس دلتا کانورژن

با مقایسه شرایط فوق ، به این نتیجه می رسیم که با استفاده از یو پی اس دلتا کانورژن اپیکو به دلیل وجود مدار PFC ، می توانیم علاوه بر  صرفه جوییدر جریان و توان ظاهری مصرف و کاهش سایز سیم کشی ( نسبت به زمانی که یوپی اس فاقد این ویژگی است ) ، از هزینه های مصرف برق نیز به مقدار قابل ملاحظه ای بکاهیم .

                                                                                                                  

 تغذیه DCپایین

از نکات مهم و برجسته طراحی یوپی اس های دلتا کانورژن اپیکو ، تغذیه 48V/DC میباشدکه علاوه بر رعایت استانداردهای ایمنیSELV/ELV ، سبب افزایش ضریب اطمینان سیستم ، کاهش درصد خرابیها وهزینه خرید باتری  نیز می شود .

محدوده وسیع مجاز ولتاژ ورودی (140-270V)بدون نیاز به استفاده از انرژی ذخیره شده باتری ، با  رگولاسیون خروجی 1%±

 

راندمان بالا و تلفات داخلی کم

از مزایای بسیار مهم این تکنولوژی راندمان بالا و تلفات کم این سیستم می باشد ، لذا جهت درک کاملتر و مقایسه با بازدهی سیستم دابل کانورژن به مثال نشان داده شده در شکل زیر توجه فرمایید :

اتلاف انرژی در دلتا کانورژن همانند صرف انرژی واستهلاک در حرکت ، از مبدأ به مقصد  با طی مسافت بین نقاط شروع و پایان  از روی پل می باشد ، در حالیکه اتلاف انرژی درتوپولوژی دابل کانورژن  همانند حرکت اتوموبیل از قله مبدأ به پایین وسپس به قله مقصد خواهد بود که خود بیانگر استهلاک و صرف انرژی بیشتر است .

دارای کاملترین مدارات حفاظتی در ورودی و خروجی

یو پی اس های دلتا کانورژن اپیکو علاوه بر داشتن ایزولاسیون گالوانیک در ورودی و خروجی که خود نقش قابل ملاحظه ای در حفاظت از یو پی اس اعمال می کند ، دارای مدارات حفاظتی دیگری از جمله محافظت در برابر تعداد کم و زیاد سلول باتری ، جریان نشتی در باتری ، قطب معکوس باتری ، قطع نا خواسته باتری ، ولتاژهای گذرا ، اتصال برق شهر به خروجی یو پی اس ، اضافه ولتاژ ورودی ( قابلیت وصل مداوم به دوفاز) ، اضافه بار ، اضافه گرمای داخلی ، اتصال کوتاه خروجی  ، قطع اتصال زمین ، ولتاژ برگشتی به دو شاخه ، اضافه جریان ورودی و خروجی و... می باشند که دستگاه یو پی اس و تجهیزات مصرفی را در سخت ترین شرایط در مقابل خطرات و خطاهای احتمالی کاملاً حفاظت می نمایند .  

 

دارای مدار بای پس دستی و اتوماتیک

 

مجهز به سیستم ABM         

به همراه سیستم شارژر تعبیه شده در دستگاه، مداری در  UPSقرار گرفته (ABM)با این توانائی که همواره به صورت اتوماتیک روی باطریها مدیریت نظارت بر شارژ و دشارژ را بنحوی انجام می دهد که طول عمر باطری ها 50 درصد افزایش می یابد . این موضوع نیزبا توجه به قیمت گران باطریهای خشک (سیلد اسید) در نزد خریدار ازاهمیت بسزائی برخوردار است.

قابلیت کنترل و تغییر بازه فرکانس ورودی از 1%±الی 6% ±  ازطریق نرم افزار

 

قابلیت کنترل و تغییر جریان شارژ از طریق نرم افزار

قابلیت اتصال به شبکه از طریق SNMP( اختیاری )

این سخت افزار بین پورت دستگاه یوپی اس و شبکه کامپیوتری قرارگرفته و سیگنال ارتباطی UPS را به سیگنالهای تعریف شده برایشبکه های کامپیوتری تبدیل می نماید ، هم چنین این امکان را فراهم می سازد که دستگاه یو پی اس مستقیماً به شبکه متصل شده و مدیر شبکهبا استفاده از این تکنولوژی قادر خواهد بود حتی در صورت خاموش بودن تمامی کامپیوترهای شبکه کنترل و مونیتورینگ اطلاعات UPS از یک ایستگاه مرکزی انجام دهد .

 دارای MTBF (Mean Time Between Failure)بیش از 100000 ساعت

 خاموش سازی خودكار اينورتر Auto power off  

در مواقعي كه برق شهر قطع و دستگاه در حالت استفاده از انرژي باتري قرار دارد ،‌ در صورتي كه مصرف كننده به دستگاه متصل نبوده يا درصد توان مصرفي از مقداري كه قابل تعريف است كمتر باشد ،‌پس از مدت زماني قابل تنظيم ، خروجي به طور اتوماتيك قطع شده و تا برگشت مجدد برق شهر خاموش ميماند.

 

مجهز به نمایشگر LCD

این نمایشگر‏‏‏‏ًٌَُ‏ٍِ،‏‏ٌُُ ولتاژ ورودی و خروجی  يوپي اس ، فرکانس ورودی و خروجی ولتاژ باتری ، میزان بار مصرفی و خطاهاي واقع شده درهر لحظه را نشان داده ،هم چنین امکان تنظیم و تغییر مشخصه های الكتريكي نظير بازه مجاز ولتاژورودي مدار bypass وبازه فركانس ورودي  را جهت عملكرد بهتر در شرايط خاص فراهم مي سازد .

 

نرم افزار یو پی اس

این نرم افزار تحت پروتکل TCP/IPطراحی شده  است ، UPSاز طریق پورت سریال و نزدیکترین رایانه به شبکه متصل شده و به این ترتیب امکان کنترل وتنظیم برخی مشخصه های الکتریکی ، مونیتورینگ اطلاعات ، اولویت بندی کاربران تحت شبکه جهت استفاده بهینه از زمان باقیمانده انرژی باتریها ، ثبت دقیق تمامی خطاهای واقع شده و قابلیتهای دیگری را فراهم می سازد .

  

   

 

 

 

  

بالای صفحه  نسخه چاپی