نقاط تمایز و مزایای طراحی دلتاکانورژن چیست ؟

پر واضح است که تکنولوژی دلتا نوعی ابداع و نوآوری در دانش مهندسی محسوب می شود و جهت مرتفع ساختن معایب توپولوژی دابل کانورژن طراحی وتولید شده است ، اینک به بیان تفاوتها ، نقاط تمایز و مزایای این طراحی می پردازیم .

الف : راندمان بالا و تلفات داخلی کم

از مزایای بسیار مهم این تکنولوژی راندمان بالا و تلفات کم این سیستم می باشد ، لذا جهت درک کاملتر و مقایسه با بازدهی سیستم دابل کانورژن به مثال نشان داده شده در شکل زیر توجه فرمایید :

 

 

 

اتلاف انرژی در دلتا کانورژن همانند صرف انرژی واستهلاک در حرکت ، از مبدأ به مقصد  با طی مسافت بین نقاط شروع و پایان  از روی پل می باشد ، در حالیکه اتلاف انرژی درتوپولوژی دابل کانورژن  همانند حرکت اتوموبیل از قله مبدأ به پایین وسپس به قله مقصد خواهد بود که خود بیانگر استهلاک و صرف انرژی بیشتر است .

ب- اصلاح ضریب توان ورودی

جهت درک آسانتر اهمیت این مزیت ، ابتدا به تعریف واژه پاور فکتور یا ضریب توان می پردازیم :

پاورفکتور یا ضریب توان عبارتست از درصد توانی که بصورت مفید مورد استفاده قرار می گیرد .و در جاییکه جریان به صورت سینوسی از خط کشیده شود و Ө اختلاف فاز میان شکل موج ولتاژ و جریان باشد ، ضریب توان از رابطه زیر به دست می آید :

Pf = P/S =CosӨ

pعبارتست از توان حقیقی (W)

S عبارتست از توان ظاهری (VA)

برای مثال : یک بار با توان مصرفی 500KVA/325KW دارای پاورفکتور یا ضریب توان 0.65 میباشد و به این معناست که تنها  65% از توان مفید جهت کارکرد سیستم بکاررفته است ، پاور فکتور 1 به این معناست که 100% توان مفید جهت کارکرد سیستم بکاررفته است .

در یوپی اس دلتا کانورژن به دلیل وجود مدار اصلاح ضریب توان ورودی ، جریان ورودی به صورت سینوسی و همفاز با ولتاژ منبع ورودی با اعوجاج هارمونیکی بسیار کم از خط کشیده می شود .

به عبارتی می توان گفت که منبع ورودی ، بار کامل غیر خطی راکه از دستگاه یوپی اس تغذیه می شود ، همانند یک بار خطی با هارمونیک کم و ضریب توان بالا می بیند.

مزایای اصلاح ضریب توان ورودی :

 

  • 1-                افزایش ظرفیت سیستم
  • 2-                ذخیره انرژی و جلوگیری از به هرز رفتن توان مفید
  • 3-                تثبیت وپایداری ولتاژ
  • 4-                افزایش طول عمر قطعات و تجهیزات
  • 5-                کاهش هزینه های مصرف توان ورودی
  • 6-                 کاهش سایز ژنراتورها و سیم کشی و ....در تاسیسات جدید
  • 7-                به حداقل رسیدن تلفات انرژی در خطوط شبکه توزیع

 

بالای صفحه  نسخه چاپی